608 300 201

Michal Richter a Markéta Gabrhelová Mistry regionu

« zpět na seznam

13.1.2020

Xbowling Tišnov přivítal v sobotu 11. ledna 2020 hráče, kteří se kvalifikovali na Mistrovství regionu střední & jižní Moravy. Celkem se sešlo bojovat o mistrovské tituly 28 mužů a 8 žen. Kromě hlavní mužské a ženské kategorie se bojovalo premiérově také o Mistry regionu kategorií P190 a P165.

A pozměněný byl i samotný systém soutěže. Již se nehrály klasické 4 kvalifikační hry, ale hrálo se celkem 6 her. Takže byly větší šance na opravu nevydařené hry. V mužích dostal druhou šanci z náhradnického postu Jakub Vlachovič a této šance využil dokonale. 1249 bodů jej vystřelilo v 1. rundě na vedoucí pozici a na té zůstal i po 3. rundě. V 2. rundě zahráli velmi dobře Honza Šípek (1210 b.) a Jarda Uher (1203 b.) a usadili se za Kubou na průběžném 2. a 3. místě. V 3. rundě se přes průměr 200 bodů nedostal žádný z hráčů a tak přímé postupové 4. místo do čtvrtfinále si udržel z 2. rundy Michal Richter. V ženách zahrály nejlépe Lenka Zvěřinová (1145 b.) a Martina Palečková (1111 b.) a obě hráčky si tak zajistily přímou účast v semifinále.

Že je play-off jiná soutěž než kvalifikace se potvrdilo i tentokrát. V osmifinále skončily sny o dalším titulu pro Lukáše Chytila a Pavla Homolu a vypadli také Radim Klumpar a Dominik Mlčoch. Přes čtvrtfinále neprošli první hráči z nasazené čtyřky Honza Šípek a Jarda Uher a soupeři vystavili stopku také Petrovi PalečkoviJirkovi Vítkovi. V hře tak zůstali poslední čtyři hráči. Na svého soupeře v semifinále nestačil Milan Krčma ml. a obsadil konečné 4. místo. Stejně jako Milan dopadl i Kuba Vlachovič, který se ale díky celodennímu průměru mohl těšit „alespoň“ z bronzové medaile. Finále bylo jedno z nejdramtičtějších, jaké jsme v posledních letech zažili. Po první hře byl mezi soupeři minimální rozdíl. V drué hře Karel Bajer vyšíval jeden křížek za druhým a už už to vypadalo, že zapíšeme na listinu vítězů nové jméno. Jenže přišel open v 9. frame, split v 10. frame a ani 214 bodů nezaručovalo titul. Toho dokonal využil zkušený Michal Richter, který na rozdíl od svého soupeře dokázal „dostrajkovat“, zahrál 226 a po celkovém součtu 391 ku 383 bodům ve svůj prospěch si tak vybojoval již šestý!!! titul Mistra regionu střední & jižní Moravy. Karel si ziskem titulu vicemistra regionu zajistil svou první velkou medaily z regionálního mistrovství.

A jdeme na ženy a jejich play-off. Ve čtvrtfinále si žádná z nenasazených hráček nepřišla na svou soupeřku a se soutěží se musely rozloučit Jiřinka Zapletalová a Verča Dufková. Pohled na slození semifinálových dvojic dával tušit krásné zápasy. Před finálovými branami nakonec skončila Martina Palečková, která tak stejně jako před rokem obsadila 4. místo a také bylo jasné, že titul neobhájí Lenka Zvěřinová. Ta ovšem rozšířila svou přebohatou sbírku plaket o bronzovou medaili. A stejně jako muži, předvedly strhující finále i ženy. Předlouhých 11 let uteklo do pozimního finále roku 2008, kdy se šampionkou regionu stala Markéta Gabrhelová. A vy asi správně tušíte, kdo se tedy do listiny vítězů zapíše v podzimní části roku 2019. Markéta měla ale velmi zdatnou soupeřku. Lenka Lacigová zahrála vynikající turnaj a odměnou ji byl první výrazný úspěch, stejně jako u Karla, v podobě titulu vicemistryně regionu. Resumé tedy zní. Ve finále zvítězila Markéta Gabrhelová nad Lenkou Lacigovou poměrem 358 ku 354 bodům.

A nyní se ještě vrátíme k úvodu našeho článku. Historicky poprvé se hrálo Mistrovství regionu pod společnou pořadatelkou hlavičkou ABL a ČBA. Hráči výkonnostních kategorií P190 a P165 (sportovní či turnajové žebříčky ČBA k 1.7.2019 pro sezónu 2019-2020) mají také svá vlastní MČR, které organizuje ČBA. A právě toto regionální mistrovství současně sloužilo nejen jako mistrovství kategorií, ale také jako kvalifikace pro postup na MČR ČBA Kategorií P190 a P165, které by se mělo konat v pražském centru Best Zličín 25.-26.7.2020. Postupy si vybojovali v každé kategorii 3 nejlepší muži a 1 nejlepší žena a těmito hráči jsou. Z Kategorie P190 se kvalifikovali v mužích Karel Bajer, Milan Krčma ml. a Jan Šípek a z žen si finále zahraje Markéta Gabrhelová. V kategorii P165 si postup zajisili v mužích David Svák, Jiří Hasoň a Lukáš Vávra, z žen je pak doplní Jiřina Zapletalová.

Tímto nám skončilo, dle našeho názoru, vydařené Mistrovství regionu střední & jižní Moravy podzimní části 2019. Všem medailistům a úspěšným hráčům s postupem v kapse gratulujeme a na Mistrovství ČR ABL Pardubicích v neděli 19. ledna 2020 jim budeme držet palce.